Top 15 atrakcji Szwajcarii Kaszubskiej

Top 15 atrakcji Szwajcarii Kaszubskiej – które musisz odwiedzić będąc na tym terenie!
Szwajcaria Kaszubska doceniana jest przede wszystkim za swoje walory przyrodnicze. Na jej obszarze znajdziecie również ciekawe obiekty architektoniczne jak i typowe atrakcje stworzone dla odwiedzających turystów. Poniżej zamieszczamy nasz subiektywny ranking – top 15 atrakcji z terenu Szwajcarii Kaszubskiej! Potraktujcie go jako inspirację do stworzenia własnego planu na weekend! Zaczynajmy!

1. Wieżyca - Wieża widokowa im. Jana Pawła II

Jedną z największych atrakcji Kaszub niewątpliwie jest wieża widokowa na Wieżycy. Znajduje się ona niecałe dwa kilometry od Szymbarku. Szczyt Wieżyca stanowi najwyższe, naturalne wzniesienie polskich pojezierzy oraz całego Niżu Polskiego.

Legendy głoszą, że niegdyś było to miejsce kultu dawnych Słowian. Obecnie na jego szczycie znajdującym się 329 m.n.p.m mieści się wieża, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i okolicznych mieszkańców. Obecna wieża widokowa imienia Jana Pawła II została wzniesiona w 1997 roku oraz wyremontowana 2019 r. i jest już piątą wieżą w tym miejscu. Aby dotrzeć  na szczyt 35-metrowej budowli musimy pokonać 182 stopnie! Wieża widokowa stanowi prawdziwą atrakcję dla osób zwiedzających Kaszuby. Rozpościera się z niej malowniczy widok m.in. na Wzgórza Szymbarskie oraz jeziora „Kółka Raduńskiego”. Sam szczyt porośnięty jest 150 – letnim lasem bukowym. Do szczytu wiedzie wygodny, spacerowy szlak…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

2. Wiatrak koźlak w Ręboszewie - Góra Sobótka

Na Kaszubach koźlaki stawiane były od drugiej połowy XIV wieku. U podstawy posiadały one drewnianą konstrukcję, tzw. kozła. Przymocowana do niego była oś, wokół której wiatrak obracał się, aby dostosować się do siły wiatru.

Zrekonstruowany wiatrak pełni dziś funkcje hotelowe, a w sezonie letnim znajduje się w nim kawiarenka, w której możemy umilić sobie czas na odpoczynek podziwiając przepiękne widoki. Ze szczytu rozpościera się przecudna panorama na położone w dole jeziora raduńskie oraz mocno pofałdowane wzniesienia. Znajduje się tam również plac zabaw dla dzieci.

W letnie weekendy (lub po wcześniejszym zamówieniu) organizowane są pokazy mielenia ziarna na mąkę i wypieku chleba w tradycyjnym piecu, stojącym obok wiatraka. Oprócz tego, dzieci mogą zapoznać się z historycznymi elementami maszynerii oryginalnego wiatraka…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

3. Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie 

W pracowni garncarskiej Neclów wyrabiało się i nadal wyrabia wszelkiego rodzaju naczynia ozdobno-użytkowe. Kubki, kufle, miski, talerze, także bardzo tradycyjne, czyli takie, na których dawniej podawano obiad rolnikom pracującym w polu.

Jest to nietypowe muzeum. Na pierwszym piętrze, możemy zarówno obejrzeć pracę garncarza na kole garncarskim, jak i samemu spróbować sztuki "lepienia" garnków.

Warto również bliżej przyjrzeć się gotowym, wyrobionym już naczyniom, które ustawione na półkach wysychają i czekają na dalszą obróbkę. W tym pomieszczeniu możemy zastać również siedzącą malarkę, która wprawnymi ruchami nanosi wzory neclowskie na wypalone pierwszy raz naczynia.

Na ostatnim piętrze warsztatu znajduje się ekspozycja muzealna ceramiki trzech pokoleń Neclów, które ustawione w gablotach dają nam możliwość ich podziwiania i porównania mistrzostwa z jakim zostały wykonane. Możemy tu również zapoznać się z bogatą historią rodziny Neclów, którzy już od ponad 100 lat tworzą w Chmielnie. Podziwiać tu możemy również dyplomy i wyróżnienia jakimi nagradzano Neclów za ich kunszt oraz wkład w rozwój kultury ludowej Kaszub…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

4. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku to połączenie muzeum, skansenu i parku rozrywki. To niepowtarzalne miejsce znajduje się u stóp największego wzniesienia na Pomorzu - Wieżycy. Oferta obiektu skierowana jest w szczególności do rodzin z dziećmi, jak i wycieczek szkolnych. Pobyt w tym miejscu może stanowić ciekawą alternatywę dla szkolnej lekcji historii. Samotnie bądź w towarzystwie przewodnika można zobaczyć tam unikatowe w skali świata obiekty. Najbardziej charakterystycznymi obiektami na terenie CEPR-u są:

  • Dom do Góry Nogami,
  • Najdłuższa Deska Świata,
  • Stół Noblisty,
  • Największy Koncertujący Fortepian Świata,
  • Dom Sybiraka z łagrem,

CEPR w Szymbarku jest czynny przez cały rok! Czas zwiedzania jest nielimitowany, jednak aby spokojnie obejść cały teren trzeba przeznaczyć na to przynajmniej 2-3 godziny. Przejście z przewodnikiem po najważniejszych atrakcjach zajmuje ok. 1,5 godziny…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

5. Park Edukacyjny Zoo – Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie

Park Edukacyjny Zoo - Egzotyczne Kaszuby to miejsce pełne atrakcji. Znajduje się tam kilkadziesiąt egzotycznych gatunków zwierząt. Podczas wizyty w Parku istnieje możliwość skorzystania z opieki przewodnika, dzięki czemu goście mogą nie tylko oglądać zwierzaki, ale również dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat, a nawet dotknąć i zrobić sobie zdjęcie z wybranymi okazami. W parku znajdziemy między innymi różne gatunki papug, gadów, pająków, skorpionów, a także króliki, chomiki czy nawet świnki morskie.

W dostępnej od czerwca papugarni można karmić nektarem małe papużki – Lorysy Górskie.
Atrakcje Parku znajdują się w nowoczesnym, zadaszonym i klimatyzowanym obiekcie, dlatego nie straszne odwiedzającym pochmurne, deszczowe oraz upalne dni. Oferta skierowana jest zarówno do gości indywidualnych, jak i grup zorganizowanych…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

6. Promenada na Jeziorze Raduńskim Górnym w Stężycy

Marina Wodna wraz z promenadą to wyjątkowe miejsce o wybitnych walorach krajobrazowych. Należy do najpiękniejszych tego typu obiektów w województwie pomorskim. Łączna długość promenady to ok. 800 m konstrukcji nadwodnej, stalowo-drewnianej, wykonanej z drewna modrzewiowego. To świetne miejsce na krótki spacer z całą rodziną…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

7. Tajemnicze Kamienne Kręgi w Węsiorach

Tereny dzisiejszych Kaszub były kiedyś zamieszkiwane przez ludy ze Skandynawii – Gotów i Gepidów przybyłych w 2. poł. I w. n.e. Pozostawili po sobie miejsca pochówku, kurhany i kamienne kręgi. Najprawdopodobniej były one miejscami spotkań starszyzny plemiennej, w których odprawiano zabiegi magiczne.

Cmentarzysko Gotów w Węsiorach składa się z dwudziestu kurhanów, czterech kamiennych kręgów i ponad 140 grobów. Zmarłych grzebano tam od ok. 70-80 r. n.e. do przełomu II i III w.

Kamienne kręgi w Węsiorach zostały ułożone z kamiennych stel, czyli prostokątnych płyt wysokich nawet na półtora metra. Obwód najbardziej okazałego wynosi 26 metrów. Do dziś w dobrym stanie zachowały się trzy. Czwarty został częściowo zniszczony. Znajduje się tam również 20 kurhanów. Średnica największego z nich sięga 16 metrów.

Współcześnie kamienne kręgi przyciągają turystów, którzy na własnej skórze chcą poczuć tą magiczną atmosferę. Regularnie spotykają się tam też grupy osób, które są przekonane o szczególnych właściwościach kamiennych kręgów, związanych z emisją energii i nadnaturalnej mocy. Przez wieki kamienne kręgi stały się na Kaszubach tematem wielu legend, między innymi wiązano je z obecnością na tych ziemiach mitycznych olbrzymów Stolemów…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

8. Punkt widokowy Złota Góra

Złota Góra to punkt widokowy, z którego można podziwiać Jeziora Brodno Wielkie i Ostrzyckie. Obecnie znajduje się tu pomnik Bohaterów Ruchu Oporu Pomorza Gdańskiego. Na stoku Złotej Góry powstał amfiteatr w kształcie odwróconej łodzi, w którym co roku, na przełomie czerwca i lipca, organizowana jest największa impreza plenerowa na Kaszubach – „TRUSKAWKOBRANIE”. Za amfiteatrem, nad samym jeziorem funkcjonuje Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu, gdzie można wypożyczyć żaglówki i inny sprzęt wodny…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

9. Muzeum kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach jest dziełem życia jego pierwszego właściciela – Franciszka Tredera, którego już w młodzieńczych latach fascynowała kultura, sztuka i historia regionu. Pierwsze eksponaty związane z życiem codziennym lokalnej społeczności zaczął gromadzić jeszcze przed wojną, w swoim rodzinnym domu w Borzestowie. Po wielu zawirowaniach politycznych i historycznych, jego kolekcja trafiła w 1947 roku do budynku dzisiejszego muzeum. W późniejszych latach, Franciszek Treder jako działacz regionalny, przyczynił się do upowszechnienia kultury, muzealnictwa oraz wytworów kaszubskiego rękodzieła ludowego. Eksponaty Muzeum prezentowane są w siedmiu salach wystawowych budynku głównego. Na parterze wystawione są dla zwiedzających gości podstawowe obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności, na piętrze znajdują się wytwory sztuki ludowej Kaszubów. Głównymi zajęciami ludności kaszubskiej były rolnictwo i rybołówstwo. Przedmioty związane z tymi właśnie zajęciami są w głównej mierze prezentowane na wystawach. Zebrane w muzeum obiekty pochodzą w przeważającej większości z XIX wieku.

Muzeum Kaszubskie znajduje się obrzeżach Kartuz. Jest jedną z ważniejszych placówek muzealnych regionu…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

10. Kartuska Kolegiata - Zespół poklasztorny Kartuzów w Kartuzach

Gotycką bryłę kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przykrywa przebudowany w XVIII w. barokowy dach o unikalnym kształcie wieka trumny. Nawa i prezbiterium swój obecny, barokowy wystrój zyskały w XVII w., po wojnach szwedzkich. Uwagę zwracają kurdybany zdobiące ściany prezbiterium – jedyne w Polsce w takiej ilości zachowane w pierwotnym miejscu. Przebogata oprawa snycerska z motywami świętych zdobi tron celebransa i stalle, w których dawniej zasiadali ojcowie kartuzi. Największy skarb kryje boczna Złota Kaplica, gdzie umieszczono gotycki ołtarz z XV w., pierwotnie stojący w prezbiterium.

Nad głównym wejściem zaskakuje zwiedzających lecący biały anioł śmierci – wahadło od zegara, który przypomina, że nasz czas na tym świecie kiedyś dobiegnie końca; wszak jedno z mott kartuzów to „Memento mori” (Pamiętaj o śmierci)...więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

11. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie

Sanktuarium Sianowskie położone jest w północnej części Szwajcarii Kaszubskiej i od wieków słynie jako miejsce kultu Najświętszej Bogurodzicy. W 1393 r. wybudowano tu kaplicę, a potem kościół.

Kult Matki Bożej z Sianowa rozszerzał się, a wielu pielgrzymów doznawało tu uzdrowień. Mimo wojen i zaraz, które nękały okolicę w XVII w. i na początku XVIII w., kościół przetrwał. Tragiczny w skutkach okazał się dopiero pożar z 1811 r. kiedy to świątynia spłonęła, a ocalałą figurę Matki Bożej przeniesiono do kościoła w Strzepczu. Po pięciu latach wzniesiono nowy kościół.

Sianowska świątynia została zbudowana na planie prostokąta. Pierwotnie drewniana konstrukcja była wypełniona suszonymi glinianymi bloczkami, potem zastąpiły je cegły.

W jednoprzestrzennym wnętrzu wyodrębniono prezbiterium, poprzez wydzielenie pomieszczeń po bokach. Z poprzedniego kościoła zachowały się trzy barokowe ołtarze.

Cudowna figura Madonny znajduje się w ołtarzu głównym za przesuwanym obrazem Maryi Niepokalanej. W kościele, na ścianie północnej nawy, przechowywana jest jeszcze jedna rzeźba Matki Bożej: z ok. 1500r.

Obok Kościoła znajduje się wolnostojąca, drewniana dzwonnica z trzema dzwonami. Na wschód od świątyni znajduje się nawiązująca do niej architektonicznie kaplica oraz plac pielgrzymkowy. Otaczają go kapliczki drogi krzyżowej, mające postać płaskorzeźb wykonanych przez twórców ludowych z Pomorza wg projektu Edmunda Zielińskiego…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

12. Galeria Volkswagena w Pępowie

Muzeum Volkswagena w Pępowie gromadzi największą w Polsce kolekcję zabytkowych pojazdów kultowej marki Volkswagen, a wszystko to zapoczątkowały pierwsze skromne zakupy w latach 60-tych. Pomysł o zgromadzeniu kolekcji powstał dopiero na początku lat 90-tych. Wtedy też właściciele byli w stanie zapewnić odpowiednie warunki do kolekcjonowania samochodów. Przede wszystkim chodziło o przestrzeń do garażowania pojazdów oraz warsztat, w którym byłyby serwisowane i odrestaurowywane.

W muzeum dzieci mogą poznać historię motoryzacji i zobaczyć pojazdy, które dziś wydają im się niezwykłe, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu były szczytowymi osiągnięciami techniki. Łącznie znajduje się tu ponad 40 zabytkowych samochodów, wśród których natrafić można na takie perełki jak Kübelwagen (dawny wóz straży pożarnej). Ekspozycję uzupełnia kolekcja miniatur przeróżnych aut, licząca ponad 1000 sztuk…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

13. Park rekreacyjny w Miechucinie

W niepozornej miejscowości nad Jeziorem Wielkim w Miechucinie znajduje się spory park rekreacyjny. W górnej części parku, bezpośrednio przy ulicy znajduje się parking dla zmotoryzowanych. Warto przystanąć tam na kilka chwil, gdyż z tego miejsca rozpościera się przepiękny widok na poniższy park, pobliskie wzniesienia i Jezioro Wielkie.

Spacer po parku może stanowić idealny przerywnik w podróżowaniu po okolicznych atrakcjach, może też stanowić miejsce docelowe na niedzielne popołudnie.

Park rekreacyjny w Miechucinie to kolorowe miejsce. Znajdziemy tam cały wachlarz roślin kwitnących jak i drzew oraz krzewów. Ponadto w parku utworzono 2 place zabaw dla dzieci, siłownię zewnętrzną, liczne ławeczki pomiędzy klombami roślin oraz niestrzeżoną plażę.

Bezpośrednio nad jeziorem poprowadzono również Promenadę Jana Pawła II. Ten szlak łączy ścieżkę lądową oraz liczący 160 metrów pomost na dębowych palach. Początek promenady znajduje się w parku rekreacyjnym, a kończy po drugiej stronie jeziora…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

14. Park Miniatur w Stryszej Budzie

Park Miniatur to miejsce, w którym zgromadzono 70 makiet w skali 1:25. Można zobaczyć tu wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski, Świata. Park oprócz walorów estetycznych pełni również rolę edukacyjną.

W Parku Miniatur znajdują się m.in. takie światowe obiekty jak:

  • Bazylika Grobu Pańskiego
  • Statua Wolności
  • Sfinks
  • Big Ben
  • Krzywa Wieża w Pizie
  • twarze amerykańskich prezydentów wykute w skale
  • Chrystus z Rio

Park Miniatur może być też przewodnikiem po Kaszubach. Zobaczymy tam np.:

  • Kolegiatę w Kartuzach
  • Kościół w Sianowie
  • Ołtarz Papieski w Sierakowicach
  • Zamek w Bytowie

Po obejrzeniu strefy z miniaturami warto zajrzeć do Gabinetu Śmiechu, Zamku Strachu, Bajkowej Krainy oraz Minizoo.

Powstał tam również 3 park, „Kaszubski Gracik” znajdziemy w nim pojazdy bajkowe i filmowe w skali 1:1…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

15. Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo - Wieżyca

Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo-Wieżyca zapewnia atrakcje całoroczne, jednak miejsce to najbardziej znane jest z ośrodka narciarskiego. Wówczas znajdziemy tam naśnieżone stoki, wypożyczalnie sprzętu, serwis narciarski, szkołę oraz przedszkole narciarskie.

Wieżyca latem to wypoczynek i relaks wśród lasów i jezior. Oprócz tego oferuje takie atrakcje jak:

  • trójkołowce górskie,
  • hulajnogi terenowe,
  • wypożyczalnie rowerów,
  • zorbing,
  • mountainboard,
  • basen (kryty, ogrzewany, zewnętrzny, czynny w okresie maj- październik)
  • mini zoo,
  • plac zabaw dla dzieci (huśtawki, dmuchańce),
  • wędkowanie – łowisko z pomostami i sprzętem pływającym,
  • Ścieżka Parku Baśni i Legend Kaszubskich – podczas spaceru poznasz historię i tradycje Kaszub

…więcej informacji o tej atrakcji znajdziesz TUTAJ.

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application