O regionie

Środkowa część Kaszub od półtora wieku nazywana jest przez turystów Szwajcarią Kaszubską. Kaszubi, żyjący tu od ponad tysiąca lat, wierzą, że Bóg szczególnie obdarował tę krainę, obsypując ją ze swojego worka stworzenia całym różnorodnym pięknem, jakie zostało w nim po stworzeniu świata.

Krajobraz Szwajcarii Kaszubskiej

W tej części Pomorza znajdziemy wysokie, ale łagodne wzgórza, tysiące jezior i polodowcowych oczek kryjących się w głębokich obniżeniach, cieniste wąwozy i dzikie lasy dawnej Puszczy Kaszubskiej, a nade wszystko uroczą mozaikę samotnych gospodarstw – tzw. pùstków – rozsianych wśród pól, łąk i zagajników. Ta różnorodność ubogacona jest dodatkowo wciąż pulsującą życiem kulturą kaszubską.
Bogactwo krajobrazów, przyrody i kultury powoduje, że każda pora roku jest tu okazją do ciekawego spędzenia czasu.
Zimowe krajobrazy można podziwiać, biegając lub zjeżdżając na nartach w kilku ośrodkach narciarskich albo wsiadając do sań podczas kuligów. Wiosna zachwyca bogactwem kwiatów w lasach porastających doliny i wąwozy, a także świeżą zielenią buków.
Lato skłania do wypoczynku nad kaszubskimi jeziorami i poznawania tego obszaru m.in. podczas wycieczek kajakiem, rowerem lub pieszo wzdłuż znakowanych ścieżek. Wreszcie na początku października można tu podziwiać feerię barw lasów gotujących się na do zimowego snu.

Atrakcje turystyczne Szwajcarii Kaszubskiej

Stale poszerzana oferta atrakcji turystycznych na terenie Szwajcarii Kaszubskiej sprawia, że nawet przy niesprzyjającej pogodzie jest tu co robić. Można odwiedzić liczne muzea i parki rozrywki, wypoczywać w tłumnych latem letniskach oraz dobrze wyposażonych kąpieliskach, a także skryć się w prywatnych kwaterach wśród leśnych i jeziornych uroczysk. Efektowne miejsca widokowe są łatwo dostępne zarówno dla podróżujących samochodem, jak i zwolenników wypoczynku w kajaku czy na rowerze.

Filmy o Szwajcarii Kaszubskiej

Na zlecenie Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby powstało 12 filmów, które umieściliśmy na naszym kanale YouTube!
Znajdziesz je również przy opisach atrakcji turystycznych, natomiast dwa filmy - "wizytówki regionu" podlinkowujemy poniżej:
Szwajcaria Kaszubska wiosna/ lato

Szwajcaria Kaszubska jesień/zima

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application