Góra Sobótka – Wiatrak koźlak w Ręboszewie

Góra Sobótka – Wiatrak koźlak w Ręboszewie

Na Kaszubach koźlaki stawiane były od drugiej połowy XIV wieku. U podstawy posiadały one drewnianą konstrukcję, tzw. kozła. Przymocowana do niego była oś, wokół której wiatrak obracał się, aby dostosować się do siły wiatru. Wiatraków zaczęło ubywać w XX w., kiedy upowszechniły się silniki spalinowe. Ostateczny kres przyniosły im zakazy produkcji z czasów okupacji hitlerowskiej.
Obecnie, oprócz ciekawej rekonstrukcji wspomnianego koźlaka na Górze Sobótka, repliki wiatraków można zobaczyć także we Wdzydzach Kiszewskich, w Kaszubskim Parku Etnograficznym.

Wiatrak koźlak dziś

Zrekonstruowany wiatrak pełni dziś funkcje hotelowe, a w sezonie letnim znajduje się w nim kawiarenka, w której możemy umilić sobie czas na odpoczynek podziwiając przepiękne widoki. Ze szczytu rozpościera się przecudna panorama na położone w dole jeziora raduńskie oraz mocno pofałdowane wzniesienia. Wiatrak Koźlak mieści także luksusowy apartament (max dla 4 osób). Znajduje się tam również plac zabaw dla dzieci. W letnie weekendy (lub po wcześniejszym zamówieniu) organizowane są pokazy mielenia ziarna na mąkę i wypieku chleba w tradycyjnym piecu, stojącym obok wiatraka. Oprócz tego, dzieci mogą zapoznać się z historycznymi elementami maszynerii oryginalnego wiatraka - koźlaka: śmigami, przekładniami, kamieniami młyńskimi.
Wiatrak można również wynająć na imprezy okolicznościowe, urodziny, imieniny, kameralne przyjęcia i biesiady wewnątrz lokalu do 40 osób. W ofercie jest również własna obsługa i wyżywienie. 

Szukasz noclegu niedaleko wiatraka?         

Kaszubska Oaza Zdrowia "Wichrowe Wzgórze"     
Centrum Rekreacji "U Stolëma"                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Film o Górze Sobótka oraz znajdującym się na nim wiatraku

Na zlecenie Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby powstał film o Górze Sobótka oraz znajdującym się na niej wiatraku w Ręboszewie. Film możesz obejrzeć TUTAJ

                                                                                                                                                                                                         

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application