Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie  - miejsce przepełnione rodzinną tradycją

W pracowni garncarskiej Neclów wyrabiało się i nadal wyrabia wszelkiego rodzaju naczynia ozdobno-użytkowe. To kubki, kufle, miski, talerze (także bardzo tradycyjne, czyli takie, na których dawniej podawano obiad rolnikom pracującym w polu), czajniki, garnki i pokrywki, cukierniczki, maselniczki, naparstki, a nawet zegary!

Historia Rodu Neclów

Historia chmieleńskiej ceramiki Neclów zaczyna się w roku 1897, kiedy do Chmielna sprowadził się pierwszy jej twórca - Franciszek Necel, będący przedstawicielem VII już pokolenia tej garncarskiej rodziny. Liczący 31 lat Franciszek Necel VII wraz z żoną Amalią zamieszkali w zakupionej checzy - położonej malowniczo nad Jeziorem Białym. Wtedy to rodzina Franciszka zaczęła się z roku na rok powiększać. W starszym synu - Leonie, Franciszek pokładał wszystkie swoje nadzieje, i jak później się okazało, wcale się nie zawiódł….

Niesamowita historia tej rodziny została opisana na stronie Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów i z pewnością pochłonie czytelnika. Czytaj dalej

Powstanie Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów

Muzeum zaczęło powstawać w 1993 roku, kiedy wśród działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chmielnie zrodził się pomysł utworzenia w warsztacie muzeum ceramiki. Spotkał się on z akceptacją i wsparciem finansowym władz samorządowych gminy oraz uznaniem rodzin Neclów i Elasów. Szczególnie zadowolony był Ryszard, który bardzo aktywnie i ze znawstwem właściwym całej dynastii Neclów włączył się w prace mające na celu przygotowanie dokumentacji historycznej obrazującej dzieje ceramiki Neclów.

Ekspozycję urządzono z wyrobów ceramicznych, które dzięki ofiarności dzieci i ich rodziców trafiły do Szkoły Podstawowej w Chmielnie. Był to ich ogromny wkład w ratowanie i zachowanie ceramiki neclowskiej dla współczesnych i przyszłych pokoleń oraz w celu jej prezentacji dla odwiedzających Chmielno turystów.

Uroczyście otwarte Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów miało miejsce 23 czerwca 1993 roku, które zbiegło się z 70 rocznicą wizyty Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego w warsztacie Franciszka Necla.

Jak wygląda Muzeum Neclów ?

Jest to nietypowe muzeum. Na pierwszym piętrze, możemy zarówno obejrzeć pracę garncarza na kole garncarskim, jak i samemu spróbować sztuki "lepienia" garnków.

Warto również bliżej przyjrzeć się gotowym, wyrobionym już naczyniom, które ustawione na półkach wysychają  i czekają na dalszą obróbkę. W tym pomieszczeniu możemy  zastać również siedzącą malarkę, która wprawnymi ruchami nanosi wzory neclowskie na wypalone pierwszy raz naczynia.

Na ostatnim piętrze warsztatu znajduje się ekspozycja muzealna ceramiki trzech pokoleń Neclów, które ustawione w gablotach dają nam możliwość ich podziwiania i porównania mistrzostwa z jakim zostały wykonane. Możemy tu również zapoznać się z bogatą historią rodziny Neclów, którzy już od ponad 100 lat tworzą w Chmielnie.

Podziwiać tu możemy również dyplomy i wyróżnienia jakimi nagradzano Neclów za ich kunszt oraz wkład w rozwój kultury ludowej Kaszub. Na ścianie dumnie prezentują się wzory ceramiki Neclów, które przekazywane z pokolenia na pokolenie nie zmieniały się i dzisiaj również zdobią ich ceramikę. Ciekawym eksponatem jest także stojące przy wejściu koło garncarskie zwane bardzo często toczkiem. Jest to dawny typ koła garncarskiego z 1936roku, poruszanego nogami, którego przez wiele lat używał Leon Necel, kontynuator ceramicznej tradycji Franciszka Necla.

Przewodnikami po wystawie jak też po całym muzeum są Karol i jego brat Rafał, którzy potrafią długo i ciekawie opowiadać o swoich wielkich przodkach. Prawie na samym dole znajduje się najważniejsza część muzeum, jak mawiał Ryszard "serce" każdego warsztatu garncarskiego. Jest to pomieszczenie, w którym mieści się piec do wypalania ceramiki. Tu kończy się ciężka praca garncarza, kiedy po drugim wypalaniu naczynia wyjmuje się z pieca, można wtedy już tylko podziwiać efekt jego pracy. Piec, który jeszcze do dzisiaj jest używany do pierwszego wypalania, wybudowała kartuska Cepelia, kiedy w latach 1954-1955 rozbudowywała warsztat, w celu zwiększenia jego produkcji.

Sprzedaż pamiątek w muzeum Neclów

Muzeum zajmuje się również sprzedażą gotowych naczyń. Możemy tam dokonać zakupu pięknych pamiątek ceramicznych, które zawsze będą przypominały pobyt w Chmielnie i zachęcały do ponownego przyjazdu na Kaszuby.

Film o Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie

Na zlecenie Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby powstał film o Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, znajdującym się w Chmielnie. Możesz obejrzeć go TUTAJ

 

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application