Wieża widokowa im. Jana Pawła II na Wieżycy

Wieża widokowa

Jedną z największych atrakcji Kaszub niewątpliwie jest wieża widokowa na Wieżycy. Znajduje się ona niecałe dwa kilometry od Szymbarku. Szczyt Wieżyca stanowi najwyższe, naturalne wzniesienie polskich pojezierzy oraz całego Niżu Polskiego. 
Legendy głoszą, że niegdyś było to miejsce kultu dawnych Słowian. Obecnie na jego szczycie znajdującym się 329 m.n.p.m mieści się wieża, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i okolicznych mieszkańców. Obecna wieża widokowa imienia Jana Pawła II została wzniesiona w 1997 roku oraz wyremontowana 2019 r. i jest już piątą wieżą w tym miejscu. Aby dotrzeć  na szczyt 35-metrowej budowli musimy pokonać 182 stopnie.

Widok z wieży widokowej

Wieża widokowa stanowi prawdziwą atrakcję dla osób zwiedzających Kaszuby. Rozpościera się z niej malowniczy widok m.in. na Wzgórza Szymbarskie oraz jeziora „Kółka Raduńskiego”. Sam szczyt porośnięty jest 150 – letnim lasem bukowym. Do szczytu wiedzie wygodny, spacerowy szlak, który nie powinien sprawić trudności osobom w różnym wieku. To doskonałe miejsce na podziwianie pofałdowanej, kaszubskiej krainy. Wejście na wieżę widokową zimą uzależnione jest od warunków pogodowych. W tym czasie metalowa konstrukcja jest bardzo oblodzona, wówczas wieża jest niedostępna dla zwiedzających. Warto wtedy skorzystać z popularnych stoków i wyciągów narciarskich. U podnóża Wieżycy znajduje się duży, (płatny w sezonie) parking. Dotarcie do wieży widokowej z najbliższego parkingu zajmuje około 15-20 minut. Wiedzie ona skrajem rezerwatu przyrody, który chroni las bukowy.

Film o Wieży widokowej im. Jana Pawła II na Wieżycy

Na zlecenie Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby powstał film o Wieży widokowej im. Jana Pawła II na Wieżycy. Film możesz obejrzeć TUTAJ

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application