Rzeźbiarstwo
Rzeźba na Kaszubach jest jedną z najżywiej rozwijających się dziedzin sztuki ludowej. Niegdyś głównym tematem była religia, dziś jest nią rybołóstwo, przyroda, życie świeckie. Rzeźby przedstwiają zazwyczaj ludzi przy pracy, czyli rolników uprawiajacych ziemię, rybaków na morzu, czy leśniczych ścinających drzewo. Jako materiał najczęściej stosuje się drzewo lipowe, które następnie się polichromuje. Ale rzeźby statyczne, nadające się tylko do ozdoby, to nie jedyne zastosowanie rzeźbiarstwa. Często z drewna wykonuje się zabawki, takie jak: koniki na biegunach i ptaki klekoczące skrzydłami. Do rzeźbiarstwa możemy także zaliczyć snycerykę i ryt. Na okiennicach lub skrzyniach domowych możemy spotkać ciekawe ryty, podobne do wzorów zdobiących zaś na przedmiotach codziennego użytku (maglownice, sprzęt rybacki, deski).
Zenon Pepliński
Zenon Pepliński ieszka w Sierakowicach.W 1992 roku wykonał pierwsze diabelskie skrzypce. To był początek. Przez wiele lat rzeźbieniem zajmował się tylko dorywczo, po pracy zawodowej. Obecnie cały czas poświęca temu zajęciu. Wykonał już tysiące dużych i małych figurek. Wystawia swoje prace na jarmarkach sztuki ludowej, targach, festynach w kraju i za granicą. Wykonuje rzeźby na specjalne zamówienie, różnych rozmiarów i wzorów. Wszystkie rzeźby są bejcowane i woskowane lub pozostawia się naturalne ("czyste drewno") - w/g życzenia klienta.
Zenon Pepliński wykonuje również rzeźby na specjalne zamówienia, płaskorzeźby, napisy na tablicach, diableskie skrzypce, ogrodzenia z drewna.
Kontakt: Sierakowice, tel. 605 824 888, www.rzezbaludowa.gdan.pl
Irena Brzeska
Irena Brzeska pochodzi z Kożyczkowa. Zamiłowanie do sztuki towarzyszy jej odkąd sięga pamięcią. Przygodę z rzeźbą artystka rozpoczęła na warszatach rękodzieła 11 lat temu. - Była to miłość od pierwszego cięcia noża - wspomina artystka. - Od tego czasu rzeźba towarzyszy mi każdego dnia. Przez wiele lat używałam głównie noża, dłutami zaczęłam pracować znacznie później. Do wprawy dochodziłam metodą prób i błędów. Nie mam wykształcenia plastycznego. Rzeźbię głównie nocą, maluję w dzień. Tematy czerpię z przemyśleń, obserwacji, ludzi, czasami gotowe obrazy pojawiają się w mojej głowie.
Kontakt: Kożyczkowo, tel. 505 100 327