Symbole Kaszub

Herbem Kaszub jest czarny gryf z koroną na żółtej tarczy. Wizerunek pojawiającego się w starożytnych mitach zwierzęcia mógł na Pomorze przywędrować z Ziemi Świętej, dokąd na wyprawy krzyżowe udawali się zachodniopomorscy książęta. Występował on też, jako znak księstwa kaszubskiego na wielopolowym herbie Pomorza Zachodniego z czasów Bogusława X Wielkiego.

Flaga Kaszub dzieli się na dwa podłużne pasy o takich barwach jak herb regionu. U góry znajduje się pas czarny, a na dole żółty.
Istnieją dwie pieśni, które dzisiaj uważane są za hymny kaszubskie. Popularniejszy jest Marsz kaszubski, będący fragmentem pieśni śpiewanej przez bohatera epopei kaszubskiej – poematu Ò Panu Czôrlińsczim, co do Pùcka pò sécë jachôł. Muzykę do niego napisał Feliks Nowowiejski. Utwór ten do dzisiaj jest wykonywany w czasie ważnych uroczystości. Z kolei pieśń „Zemia rodnô”, którą codziennie w południe można usłyszeć w Radiu Kaszëbë, odwołuje się do książęcej przeszłości Kaszub i Pomorza, kiedy ojczysta ziemia sięgała „od Gdańska aż do bram Roztoki” (Roztoka znajduje się dzisiaj w Niemczech).

Od 2004 r. 19 marca obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów na pamiątkę pierwszej wzmianki historycznej o Kaszubach. Pojawiła się ona w bulli papieża Grzegorza IX, w której książę szczeciński Bogusław I jest tytułowany również „księciem Kaszub”.

 

Pamiątki, które warto kupić

Wśród coraz większego wyboru pamiątek warto zwrócić uwagę na te, które wywodzą się z tradycji kaszubskiego rzemiosła, a jednocześnie są łatwo dostępne.

  • Ceramika kaszubska – z oryginalnym wzornictwem, produkowana w jedynym czynnym do dziś tradycyjnym warsztacie w Chmielnie.
  • Wyroby zdobione haftem kaszubskim – warto zapytać, czy haft jest ręczny czy maszynowy.
  • Tradycyjna tabaka – zrobiona z tytoniu i ziół przez miejscowych mistrzów, jest sucha i pieprzna, ale skuteczna.
  • Wyroby z rogu – to przede wszystkim rogi tabaczne, wyrabiane z bydlęcych rogów przez wiele godzin gotowanych, a potem szlifowanych i zdobionych.

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application