Symbole Kaszub
Herbem Kaszub jest czarny gryf z koroną na żółtej tarczy. Wizerunek pojawiającego się w starożytnych mitach zwierzęcia mógł na Pomorze przywędrować z Ziemi Świętej, dokąd na wyprawy krzyżowe udawali się zachodniopomorscy książęta. Występował on też, jako znak księstwa kaszubskiego na wielopolowym herbie Pomorza Zachodniego z czasów Bogusława X Wielkiego.
Flaga Kaszub dzieli się na dwa podłużne pasy o takich barwach jak herb regionu. U góry znajduje się pas czarny, a na dole żółty.
Istnieją dwie pieśni, które dzisiaj uważane są za hymny kaszubskie. Popularniejszy jest Marsz kaszubski, będący fragmentem pieśni śpiewanej przez bohatera epopei kaszubskiej – poematu Ò Panu Czôrlińsczim, co do Pùcka pò sécë jachôł. Muzykę do niego napisał Feliks Nowowiejski. Utwór ten do dzisiaj jest wykonywany w czasie ważnych uroczystości. Z kolei pieśń „Zemia rodnô”, którą codziennie w południe można usłyszeć w Radiu Kaszëbë, odwołuje się do książęcej przeszłości Kaszub i Pomorza, kiedy ojczysta ziemia sięgała „od Gdańska aż do bram Roztoki” (Roztoka znajduje się dzisiaj w Niemczech).
Od 2004 r. 19 marca obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów na pamiątkę pierwszej wzmianki historycznej o Kaszubach. Pojawiła się ona w bulli papieża Grzegorza IX, w której książę szczeciński Bogusław I jest tytułowany również „księciem Kaszub”.
Pamiątki, które warto kupić
Wśród coraz większego wyboru pamiątek warto zwrócić uwagę na te, które wywodzą się z tradycji kaszubskiego rzemiosła, a jednocześnie są łatwo dostępne.
- Ceramika kaszubska – z oryginalnym wzornictwem, produkowana w jedynym czynnym do dziś tradycyjnym warsztacie w Chmielnie.
- Wyroby zdobione haftem kaszubskim – warto zapytać, czy haft jest ręczny czy maszynowy.
- Tradycyjna tabaka – zrobiona z tytoniu i ziół przez miejscowych mistrzów, jest sucha i pieprzna, ale skuteczna.
- Wyroby z rogu – to przede wszystkim rogi tabaczne, wyrabiane z bydlęcych rogów przez wiele godzin gotowanych, a potem szlifowanych i zdobionych.