Kaszubskie malarstwo
Malowanie obrazów rozpoczyna się od przygotowania tematu na kartce papieru. Przygotowany szkic podkłada się pod dobrze odtłuszczoną szybę. Następnie piórkiem maczanym w tuszu kreślarskim odrysowuje się szkic z kartki na szybę. Tusz kreślarski można zastąpić farbą olejną nanoszoną pędzlem. Malowanie na szkle jest zupełnie inne niż malowanie na płótnie. Na szkle malujemy obraz jakby od końca do początku, czyli najpierw nanosimy szczegóły, które muszą być widoczne jako efekty końcowe, gdyż kolejne nanoszenie farby będzie je przykrywało. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że malujemy w odbiciu lustrzanym, gdyż obraz jest namalowany od spodu szyby. Odtłuszczonej szyby nie można też dotykać palcami, gdyż farba by do niej nie przylegała. Jest to dodatkowym utrudnieniem, zwłaszcza przy malowaniu dużych obrazów. Maluję obrazy farbami olejnymi, które długo schną i wydłużają czas powstawania pracy. Jednakże farba olejna jest bardzo trwała i efekty są nie zniszczalne przez lata.
Kaszubskie obrazy malowane na szkle zawsze są o tematyce sakralnej. W środku znajduje się postać święta, a w koło niej namalowana jest kompozycja z kwiatów. I tu obowiązują cztery podstawowe zasady ułożenia ornamentów. Kwiaty okalają postać świętego, wychodzą z czterech rogów szyby, bądź też składają się z porozrzucanych elementów roślinnych lub też stanowią tło postaci. Na kaszubskich obrazach występują motywy tulipana, owocu granatu, wiele stylizacji róży. Do malowania kwiatów używa się kolorów od żółci przez czerwień do brązów. Nie używa się tu kolorów niebieskich ani kwiatów z kaszubskich serwet różnych szkół. Motywy do obrazów zaczerpywano z szat kościelnych oraz z malatury na meblach. Tło obrazu zawsze jest jasne. Ma to związek z tym, że w chatach było mało światła, więc obraz z jasnym tłem rozświetlał wnętrze izb. Obrazy malowane na szkle służyły ludziom jako wyraz kultu religijnego, dekorowały i rozjaśniały wnętrza chat. Kaszubi są cenieni za swój kunszt i rozmach w malowaniu i podtrzymywaniu tradycji.
Alicja Serkowska
Urodzona 13.03.1955 roku w Kartuzach. Twórczyni ludowa w dziedzinie haftu kaszubskiego oraz kaszubskiego malarstwa na szkle. Mieszka i pracuje w Kartuzach. Jest córką Leona i Jadwigi Grot. Umiłowanie do haftu i zainteresowanie twórczością ludową wyniosła z domu rodzinnego. W wieku 18 lat otrzymała wyróżnienie za haft kaszubski w konkursie Młodych Twórców Ludowych Pomorza Gdańskiego „Ludowe Talenty” oraz dyplom uznania za osiągnięcia hafciarskie. Od 1993 zajęła się również malarstwem na szkle. Także w tej dziedzinie osiąga sukcesy w postaci nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Obrazy na szkle Alicji Serkowskiej zdobią wiele pomorskich instytucji kultury, a także znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. W 2003 r. została odznaczona Medalem za zasługi w upowszechnianiu twórczości ludowej, nadanym przez Oddział Gdański Stowarzyszenia Twórców Ludowych im. Longina Malickiego. W tym samym roku została nominowana do nagrody „Perła Kaszub” nadawanej przez Kapitułę i Starostę Powiatu Kartuskiego, w 2006 r. odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność twórczą z okazji jubileuszu 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w kwietniu 2013r. otrzymała Wyróżnienia Burmistrza Kartuz „Kartesko Skra”, natomiast we wrześniu 2013r. decyzją Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych O/ Gdańskiego została uhonorowana medalem Teodory i Izydora Gulgowskich. Bierze udział w wielu plenerach i wystawach sztuki ludowej w kraju i zagranicą. Uczy haftu kaszubskiego oraz malarstwa na szkle dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe na warsztatach sztuki ludowej lub na zaproszenie szkół i przedszkoli. Uczestniczy w festynach, jarmarkach ludowych oraz innych imprezach folklorystycznych. Swoją pasję haftowania oraz malowania na szkle przekazała córce Karolinie. Od 09. 09. 2013r. pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Gdańskiego.
Kontakt: Kartuzy tel. 504 624 947
Krystyna Malek
Malarstwo na szkle jest nietypową sztuką, gdyż obrazy wykonuje się „w negatywie”. Obraz malowany jest na odwrotnej stronie szyby. Autor musi co chwile spoglądać czy na drugiej stronie obrazu postacie czy też krajobraz są poprawnie wykonane. Pracę zaczyna się od szczegółów po większe elementy. Wystarczy jeden nieostrożny ruch pędzla, aby zniszczyć obraz, gdyż farbę zmywa się w całości, a usunięcie danego elementu powoduje, że wszystko się rozmazuje.
Krystyna Malek przygodę z malarstwem na szkle rozpoczęła w 1986r. Mieszka w Garczu. Zajmuje się malarstwem na szkle. Maluje głównie widoki z Kaszub oraz piękno przyrody. Obrazy wykonane techniką malarską na szkle mają bardziej wyraziste kolory i chętnie kupowane są przez turystów polskich i zagranicznych jako pamiątki. Obecnie prowadzi zajęcia plastyczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie przekazując talent malarski młodszym pokoleniom.
Kontakt: Garcz, tel. 58 684 24 58
Danuta Dzwonkowska
Danuta Dzwonkowska to artystka i mieszkanka Stężycy. Znana jest z działań na rzecz promocji Kaszub, wytwarzania przepysznych nalewek, a także tworzenia przepięknych malowideł. Co ciekawe zajmuje się również tworzeniem malowideł na butelkach. Najczęściej pojawiają się na nich motywy kaszubskie, np. Kaszub lub Kaszubka, a także nuty lub haft kaszubski. Każda butelka jest inna i niepowtarzalna. Pani Danuta tworzy też butelki zaprojektowane pod konkretne nalewki, z napisem „Kaszubska nalewka” z namalowanym owocem, z którego został wytworzony trunek. Co ciekawe do zdobienia niektórych egzemplarzy butelek stosuje pokruszoną skorupkę jajek!
Lokalna działaczka zasłynęła również z malowideł na płótnie, drewnie oraz szkle. Niczym wielcy artyści wykonuje również olbrzymie i imponujące malowidła ścienne. Obrazujące krajobrazy zwierzęta oraz kwiaty. Niektóre malowidła maluje „od razu” bez zbędnego szkicu.
Mniejsze obrazy właścicielka oprawia w ramy ze starego drewna pochodzącego np. ze starych stodół. Drewno jest odpowiednio zeszlifowane i przygotowane, co razem z pięknym malowidłem tworzy niepowtarzalne dzieło.
Danuta Dzwonkowska do malowania używa nie tylko pędzli ale też szpachelki! Pozwala ona na używanie większej ilości farby, co w efekcie tworzy małą płaskorzeźbę!
Artystkę spotkać można na lokalnych imprezach plenerowych, a także odwiedzając jej Gospodarstwo Agroturystyczne „U Danusi” w Stężycy. Ten dom przesiąknięty jest jej artystyczną duszą!
Kontakt: Stężyca ul. Majkowskiego 15A; wczasy2006@wp.pl; tel.: 600 577 821