Rezerwat Wyspa na Jeziorze Przywidzkim

Rezerwat "Wyspa na Jeziorze Przywidzkim"

Rezerwat utworzony w 1954r. Położony jest w Leśnictwie Przywidz, gmina Przywidz, zajmuje powierzchnię 4,55 ha. Utworzony został w celu zachowania, ze względów dydaktycznych i społecznych malowniczo położonej na jeziorze wyspy, która porośnięta jest lasem bukowo - dębowym. Wyspa wznosi się nad poziom jeziora na wysokość 13 m i ma formę wielbłądziego grzbietu. Niektóre drzewa osiągają tu wiek ponad 200 lat. Jezioro Przywidz położone jest na wysokości 187 m n.p.m. Głębokość jeziora nie przekracza 12 m.  

Rezerwat jest udostępniony zwiedzającym. 

Okolice Rezerwatu "Wyspa na Jeziorze Przywidzkim"

Wokół Jeziora Przywidzkiego poprowadzono ścieżkę rowerową. Na wyspę można dopłynąć wypożyczając kajaki bądź rowerki wodne. 

Legenda Rezerwatu "Wyspa na Jeziorze Przywidzkim"

Jak mówią legendy na terenie dzisiejszego Przywidza, gdzie obecnie znajduje się jezioro, płynęła jedynie rzeka. Po jej lewej stronie, na wysokiej górze stał zamek. Należał on do bogatego księcia - walecznego rycerza. Pewnego dnia wyjechał ze swoim wojskiem na bitwę zostawiając swoją piękną córkę w zamku. Urok panienki skradł serce młodemu rybakowi, który najlepsze ryby dostarczał na zamek. W ten sposób codziennie widywał się z księżniczką. Z czasem młody rybak oświadczył się jej i wyznaczono datę ślubu. Niespodziewanie na zamku zjawił się młody i przystojny rycerz, który przywiózł z wojny wiadomość o jej ojcu. Rycerz zauroczył się w młodej księżniczce ze wzajemnością i również poprosił ją rękę. Księżniczka odrzuciła zatem propozycję biednego rybaka i wyznaczyła dzień ślubu z nowym narzeczonym.
W dniu wesela odrzucony rybak smutnie spoglądał na rozbawiony i rozświetlony zamek. Przesiąknięty boleścią wypowiedział słowa zaklęcia. W tym momencie rozpętała się wielka burza z piorunami i ulewnym deszczem. Z wielkim hukiem cały zamek zapadł się pod ziemię, a młodego rycerza na podwórzu zabił piorun. Na miejscu małej rzeki powstało dzisiejsze jezioro Przywidzkie,a w miejscu, gdzie utonął młody rybak, wyłoniła się wyspa, która z czasem porosła dębami i bukami. 
Duch zaklętej księżniczki ukazuje się co jakiś czas w przywidzkim lesie w postaci puchacza, po to by w ciche, ciepłe wieczory o wschodzie księżyca wydawać żałosne jęki....

 

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application