Refektarz, Galeria Sztuki Współczesnej w Kartuzach

Refektarz pierwotnie

Refektarz zbudowany został pod koniec XIV wieku. Znajduje się w, tuż obok kolegiaty i wchodzi w skład zespołu poklasztornego w Kartuzach. Jest jedną z ważniejszych pamiątek po obecności zakonników – Kartuzów na tych ziemiach.

Budynek ten wykorzystywany był jako jadalnia dla mnichów, w której spożywano posiłki tylko przy specjalnych okazjach. We wnętrzu uwagę zwracają piękne gotyckie sklepienia. Pierwotnie był podzielony na dwie części – refektarz duży i mały, jednakże w późniejszych latach zmieniono pomieszczenie. Zlikwidowano ścianę i połączono obydwie części. Tak też pozostało do dziś.

Galeria Refektarz – Tutaj duch mnichów czuwa nad sztuką współczesną!

Od 1995 roku budynek ten służy, jako Galeria Sztuki Współczesnej, w której wystawiali swoje dzieła wybitni twórcy. Galeria wyrobiła sobie renomę i markę wśród artystów i publiczności. W kartuskim Refektarzu regularnie odbywają się wystawy rzeźby, malarstwa i innych rodzajów sztuk. Co roku sezon wystawienniczy zaczyna się wystawą absolwentów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, pt.„Wiosna Młodych”, a kończy koncertem „Zaduszki Jazzowe”.

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application