Prywatne Muzeum Kaszubska Zagroda „Bielickowo” w Przodkowie

Prywatne Muzeum "Bielickowo" - musisz to zobaczyć!

To niepowtarzalne miejsce znajduje się w Kawlach Dolnych w gminie Przodkowo. Muzeum gromadzi zbiory dotyczące tradycji, kultury i historii Kaszub. Można tu zobaczyć m.in. przedmioty używane w gospodarstwach domowych, rolnych oraz przez rzemieślników, maszyny rolnicze, pojazdy i inne zabytki techniki, instrumenty muzyczne, urządzenia grające, przedmioty związane z twórczością ludową, a także wiele innych interesujących skarbów. Wszystkie zbiory udostępnione są dla zwiedzających w przygotowanych obiektach oraz w specjalnych wiatach. Część urządzeń i eksponatów znajduje się na wolnym powietrzu. Większość zbiorów jest wciąż działająca lub nadany im został nowy wymiar  jak np. maszyna parowa pełniąca role grilla!

Co można zobaczyć w Muzeum Bielickowo?

Muzeum wyróżnia kilka ekspozycji tematycznych. 

Kaszubska Chata

Kaszubska Chata to ponad 150 - letni dom przywieziony z Załęża. Zobaczyć w nim można jak żyli Kaszubi na przełomie XIX i XX wieku. W pokojach znaleźć można przedmioty codziennego użytku takie jak: łóżko, wózek dziecięcy, maszyna do szycia, kołowrotek czy też odkurzacz. 

Odtworzono tu kuchnie z paleniskiem. Jest tam też mnóstwo urządzeń kuchennych, takich jak pralka, magiel czy centerfuga do mleka. Są pojemniki na artykuły spożywcze pamiętające jeszcze XIX wiek. Jest też siekiera z 1916 roku.

W innej izbie zgromadzone zostały gramofony. Wszystkie egzemplarze do dziś działają! W kolekcji znajduje się cytra, bandonia i hiszpańska katarynka, która ma w repertuarze sześć piosenek i pochodzi z ok 1800 roku. W Muzeum można również obejrzeć wystawę cylindrów, smokingów i fraków. Cylindry pochodzą z różnych krajów m.in. z: Irlandii, Bawarii i Szwecji. Większość z nich jest z 1900 roku. W pokoju stoi również niemiecki telewizor z radiem i adapterem. Ten zestaw trzy w jednym pochodzi z 1958 roku. 

Galeria ciągników i maszyn rolniczych 

Fani rolniczej motoryzacji również znajdą w tym muzeum coś dla siebie! Między innymi ciągnik Ursus z silnikiem dwusuwowym bez zaworów z 1950 roku, traktor brytyjski Ferguson z lat 40. XX  na benzynę, czeski Zetor, a także czeską Slawię z lat 50. Znajdziemy tam również maszynę parową z 1924roku, zabytkowy wóz strażacki, a także wiele innych zabytkowych maszyn. 

Kuźnia  

Kuźnia wybudowana z kamienia, na wzór kuźni z Wilczych Błot koło Skarszew. Kryje nie tylko oryginalne palenisko, podkowy i narzędzia. Znaleźć tu można blaszki z obcasów, które zakładano na męskie buty, gofrownicę na palenisko pieca kaflowego czy też obręcze do beczek.

Galeria aut i motocykli

Wśród zgromadzonych przez właściciela zabytków motoryzacji najcenniejszymi są m.in.:

  • Ford T z 1923 roku w pełni działający,
  • Ford  A z 1929 roku wymagający renowacji. Ciekawostką jest fakt, że na szybie forda widać ślad po kuli!
  • Fiat 126 p,
  • Wartburg,
  • Żuk,
  • kolekcja motocykli z lat 1940-1950,
  • rowery z karbidem lub dynamem, koła drewniane

Inne zbiory muzeum Bielickowo

Oprócz wiekszych zbiorów o jednakowej tematyce muzeum "Bielickowo" posiada również wiele innych ciekawych zabytków m.in stację meteorologiczną, dźwig do ładowania drzewa w lesie, helikopter, czy też silnik parowy – pochodzący z gorzelni w Radomiu! 

To na prawdę interesujące miejsce, które nie sposób opisać. Po prostu trzeba tam być! 

 

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application