Cmentarzysko Kurhanowe w Uniradzach

  • Uniradze

Gdzie znajduje się cmentarzysko?

Cmentarzysko kurhanowe znajduje się w miejscowości Uniradze, jest to w zasadzie leśnictwo znajdujące się w okolicach Stężycy oraz część wsi Smokowo na Kaszubach. Do cmentarzyska dojeżdża się leśną, utwardzoną drogą. To, co możemy zobaczyć w lesie w okolicy leśniczówki Uniradze jest ewenementem na skalę europejską. Cmentarzysko to zajmuje obszar o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych, na którym znajduje się prawdopodobnie około 3,5 tys. kurhanów, ale niewykluczone, że dokładne badania pozwolą jeszcze powiększyć tę liczbę.

Czym właściwie jest kurhan i co kryją te zachowane w Uniradzach?

Kurhan jest konstrukcją ziemno-kamienną, wewnątrz której składano popielnice (kamienne urny) z prochami spalonych na stosie zmarłych. W kulturze pomorskiej na obrządek pogrzebowy składało się palenie ciała, najprawdopodobniej w odzieniu, razem z ozdobami i ceramiką. W przypadku grobów wczesnośredniowiecznych odnaleziono wyłącznie szkielety zmarłych. Ciekawym znaleziskiem w Uniradzach okazał się doskonale zachowany warkocz młodej dziewczyny przyozdobiony wełnianą nicią i bursztynowym krążkiem. 

Naukowcy uważają, że najstarsze kurhany w obrębie cmentarzyska w Uniradzach pochodzą z epoki brązu, ale są również znacznie młodsze pochówki, z czasów wczesnego średniowiecza. Najprawdopodobniej kurhany były kilkakrotnie wykorzystywane przez kolejne kultury rezydujące na tych terenach.
Przypuszcza się, że znaczenie miała bliskość najwyższego wzniesienia - Wieżycy. Być może z tego względu tereny były centrum religijno-ceremonialnym. Cmentarzysko rozciąga się szerokim pasem na wschód od jeziora Raduńskiego, pomiędzy Stężycą, a Przewozem. Również na terenie Leśnictwa Przewóz znajdują się dwa duże skupiska kurhanów zinwentaryzowane przez archeologów.

Szukasz noclegu w pobliżu miejscowości Uniradze?

Polecamy poniższe noclegi:

Agroturystyka U MIODOWSKICH

Gospodarstwo Agroturystyczne POD PTASIĄ GÓRĄ

Kwatera Agroturystyczna U KASZUBA

 

 

 

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application