Kamienne Wesele w Trątkownicy

  • Trątkownica

Kamienne Wesele w Trątkownicy

Prehistoryczne cmentarzysko Gotów zwane „Kamienne Wesele”, jest namacalnym śladem bytności na tych terenach plemienia Gotów. Dzięki spisanym w czasach rzymskich kronikom wiemy, że lud Gotów osiedlił się u ujścia Wisły około I wieku n.e. przypływając ze Skandynawii, która w starożytności uważana była za wyspę.

Czym właściwie są kamienne kręgi?

Z badań archeologicznych wynika, że kamienne kręgi stanowią jeden z rodzajów pochówków. Ze starożytnych zapisków wynika się, że były to miejsca spotkań starszyzny, obrad i sądów lokalnych społeczności.

Legendy kamiennych kręgów w Tratkownicy

W pobliżu Trątkownicy, niewielkiej kaszubskiej osadzie w gminie Somonino, znajduje się kilka kurhanów, zwanych „Kamiennym Weselem”. Kurhany pokryte są kamiennym płaszczem i otoczone głazami. Stoją tu od niepamiętnych lat. Wokół tego miejsca narosły przez wieki legendy.

Jedna z nich mówi, że jest to zaklęty w kamienie orszak weselny, wracający z kościoła. Zła kucharka, która nie zdążyła przygotować na czas wspaniałej uczty, w obawie przed utratą dobrej reputacji, rzuciła na nich przekleństwo, "Oby skamienieli!" I tak się stało.

Inna zaś legenda głosi, że Weselnicy byli bardzo spóźnieni na swoją uroczystość. Zniecierpliwione kucharki przygotowujące przyjęcie wypowiedziały życzenie „Abyście się wszyscy w kamień zamienili!" W tym momencie całe wesele, jadące przez las skamieniało.

Badania archeologiczne prowadzone w Trątkownicy

Archeolodzy nie zgadzają się jednak z legendami. Uważają, że kamienne posągi to nie orszak weselny ale wielkie cmentarzysko Gotów, które powstało na początku naszej ery. Znajduje się tu pięć dużych kurhanów i ponad 60 grobów płaskich rozrzuconych na dużej przestrzeni. W trakcie wykopalisk odkryto wiele grobów szkieletowych i znacznie mniej ciałopalnych oraz cenne ozdoby i przedmioty z tamtego okresu. Miejsce to kryje jeszcze wiele tajemnic i czeka na gruntowne przebadanie.

Szukasz noclegu w pobliżu tej atrakcji turystycznej?

Polecamy poniższe obiekty noclegowe:

Gospodarstwo "U Rychertów"

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application