Elektrownia w Rutkach

Elektrownia w Rutkach jest jedną z najstarszych z raduńskich elektrowni wodnych. Jej moc instalacyjna wynosi 440 kW wytwarzanych przez 2 turbozespoły.

Historia elektrowni wodnej w Rutkach

Pod koniec XIX w. w miejscowości Rutki znajdowały się jedynie hamernia, młyn, i tartak oraz 5 domów z 56 mieszkańcami. W początkach XX w. władze Rzeszy Niemieckiej postanowiły wybudować na Raduni w Rutkach elektrownię widząc w tym dobry interes z produkcji energii elektrycznej. Elektrownia wodna w Rutkach powstała w latach 1907-1910. W tej miejscowości dogodne położenie u wylotu jaru Raduni stwarzało naturalną możliwość wykorzystania energii wód rzeki i budowy zakładów przemysłowych napędzanych kołami wodnymi. Jeszcze przed wybuchem wojny sieć energetyczna elektrowni w Rutkach została połączona z linią do Gdyni, stając się z czasem częścią większego systemu energetycznego Pomorza.

Elektrownia w Rutkach to elektrownia przepływowa, nie wymaga ona zbiornika retencyjnego, dzięki czemu nie musi być powiązana z innymi obiektami tego typu z okolicy. II wojna światowa nie spowodowała większych uszkodzeń  samej elektrowni ani urządzeń w niej działających. Już w 1945 roku przystąpiono do ponownego wytwarzania prądu pochodzącego z sił płynącej wody.

Elektrownia wodna dziś

Dzisiaj obiekt w Rutkach pełni funkcję lokalnej elektrowni, która jest w pełni sprawna i czynna.  Stanowi również zabytek techniki XX wieku. Wewnątrz budynku można zobaczyć zabytkowe turbiny oraz wystawę poświęconą historii elektrowni. Obiekt można zwiedzić po uprzednim zarezerwowaniu terminu.

Ok 150 m za elektrownią znajduje się rozlewisko rzeki oraz spektakularny most, który cieszy się coraz większą popularnością. 

 

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application