Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie

  • Kartuska 23, 83-304 Przodkowo
  • 516 847 200

Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie - pierwsze takie muzeum na Pomorzu!

Muzeum Pożarnictwa miejści się w siedzibie OSP w Przodkowie. To miejsce powstało dzięki wielkiej pasji oraz ogromnemu zaangażowaniu druha Leona Deyk. Chciał on ocalić strażackie eksponaty przed zniszczeniem i wyrzuceniem. 

Historia Leona Deyk - założyciela Muzeum Pożarnictwa

Pożarnictwo było wielką pasją pana Leona, która towarzyszyła mu przez całe życie. Jako strażak w jednostce OSP służył przez ponad 66 lat. Był też strażakiem zawodowym. Aktywnie działał w jednostce, jeździł na akcje i zawsze, gdy zaszła potrzeba, pędził na pomoc innym. Druh Deyk zapisał się do OSP w Przodkowie 1949 roku, pięć lat później awansowano go na stanowisko komendanta gminnego, w 1960 roku został naczelnikiem i przez bardzo długi czas pełnił tę funkcję. 

Zbiory do muzeum kolekcjonował od kilkudziesięciu lat. Dzielnie wspierała go w tym ukochana żona - Wanda. W muzeum znajduje się ponad sto dwadzieścia pozbieranych z najróżniejszych zakątków Polski eksponatów. Wiek najstarszych sięga 200 lat. Sprzęty przed wojną i podczas okupacji znajdowały się na wyposażeniu jednostek strażackich. W poszukiwaniu eksponatów jeździł po całym kraju. Część okazów jest również z naszego województwa. W podróżach zazwyczaj towarzyszyła mu żona. Odwiedzając różne jednostki strażackie nie zawsze udawało mu się coś zdobyć. Jeśli już coś pozyskał zawsze zawoził to do Przodkowa. 

Dzięki zbiorom Leona Deyk poznajemy kawałek historii pożarnictwa. W muzeum znaleźć można m.in. cztery zabytkowe wozy strażackie, sikawki konne, strażackie hełmy, mundury, nadajniki, prasę i publikacje o pożarnictwie oraz wiekowe motopompy.

Eksponaty pochodzą również z różnych zakątków Europy. Panu Leonowi udało się zdobyć hełmy, mundur drobne wyposażenie strażackie ze Szwajcarii, mundur z NRD. Zbiory pana Leona z czasem rozrosły się do takich rozmiarów, że w remizie brakowało dla nich miejsca.

Muzeum Pożarnicatwa - nadanie imienia

W  1 rocznicę śmierci druha Leona Deyka, w dniu 1 września 2016 roku Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie otrzymało jego imię. W obecności jego najbliższej rodziny, pocztów sztandarowych wszystkich jednostek OSP w Przodkowie, władz samorządowych i powiatowych oraz uczniów z Zespołu Szkół w Przodkowie, żona zmarłego - Wanda Deyk uroczyście odsłoniła tablicę upamiętniającą sylwetkę Leona Deyka.

 

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application