Muzeum Nasze Młynarstwo

Muzeum Nasze Młynarstwo

Muzeum Nasze Młynarstwo znajduje się na terenie Szwajcarii Kaszubskiej w niewielkiej, turystycznej miejscowości - Gołubiu. Jest to całoroczne muzeum. Swoją ofertę kieruje zarówno do turysty indywidualnego jak i grup zorganizowanych. Przed planowaną wizytą w muzeum należy skontaktować się z obiektem telefonicznie lub mailowo, po to by zarezerwować termin prezentacji/warsztatów.
Prezentacje z warsztatami organizowane są dla minimum 5 osób dorosłych i grup zorganizowanych.

Obiekt otwarty jest 7 dni w tygodniu:

  • poniedziałek-piątek 9-18,
  • sobota-niedziela 9-17,
  • inne godziny do indywidualnego ustalenia.

Bilety można nabyć bezpośrednio w młynie jak również w sklepie Delikatesy Centrum przy ul. Sambora II 11. Płatność zarówno kartą jak i gotówką.
Cennik znajduje się na stronie www.mlyngolubie.pl

Historia młyna z Gołubia

Podobno, "od młyna wszystko się zaczyna..." Tak też było i w Gołubiu dawniej Gollubien… Legenda głosi, że słowo to pochodzi od gołębia…. Jednak pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 1260r., kiedy to te tereny odstąpione zostały cystersom z Pogódek przez księcia SAMBORA II. Pierwsze zapisane wzmianki o młynie, pojawiają się w źródłach z 1398 r. Nasz młyn przechodził w ręce prywatne. W 1432 r. młyn w Gołubiu stał się własnością klasztoru kartuzów.

Wykorzystano do napędu Strugę Gołubską tzw. młynówkę, łączącą jezioro górne Dąbrowskie z dolnym Patulskim. Dla dodatkowego spiętrzenia powstał zamykany przepust, powodując powstanie stawu młyńskiego. Młyn przechodził różne modyfikacje. Początkowo działał na sile wody zapewne z kołem młyńskim, później maszyny parowej, po wojnie sprowadzono i zainstalowano turbinę wodną typu Francisa, o mocy 10KW. Następnie sprowadzono i uruchomiono pierwsze mlewniki. Na przełomie czasu zostały one kilkakrotnie wymienione od ok. 60 cm do obecnych 80 i 110 cm. Przejściowo młyn pracował jako hybryda: kamienie młyńskie mełły zboże na śrutę dla zwierząt, a mlewniki na mąkę. Na końcu działał wyłącznie dzięki prądowi.

Po zelektryfikowaniu wsi kamienie młyńskie przestały pracować, gdyż już każdy sam dla siebie we własnym gospodarstwie mógł produkować śrutę tańszym kosztem. Do młyna przyjeżdżano głównie po mąkę.

W 1968 roku młyn zakupili państwo Adelajda i Alfons Krainik. Kolejnym młynarzem był ich syn Tadeusz Krainik i w tej rodzinie pozostaje do dzisiaj. Młyn produkował mąkę do roku 2007.

Tradycja miejsca jednak została zachowana i od kwietnia 2023 młyn funkcjonuje jako Muzeum Nasze Młynarstwo

Oferta Muzeum Nasze Młynarstwo

W Gołubskim Młynie czas miło płynie! 

Właściciele zapraszają Państwa do starego młyna wodnego na piękną prezentację o historii młynarstwa i klasztoru kartuzów. To także historia o nas samych... o sile człowieczeństwa...

Muzeum organizuje również warsztaty z mielenia zboża, na których każdy może poczuć się młynarzem. Aktywna prezentacja wzbogacona jest o quizy, konkursy, filmy i inne niespodzianki. Na zakończenie młyn ożywa, dzięki włączeniu historycznych maszyn młyńskich.

Istnieje możliwość połączenia zwiedzania Muzeum z warsztatami pieczenia chleba, co ukazuje przepiękną historię "od ziarenka do bochenka".

Decyzja jak spędzisz czas należy do Ciebie! 

Śledź na bieżąco wydarzenia w Muzeum Nasze Młynarstwo - obserwuj ich profil na Faceboku!

 

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application