Szlak rowerowy "Żukowska Eska"

dystans (km) wysokość m n.p.m.
  • 53.2 km
  • 5h
  • Żółty
  • średni
  • 109 m
  • 237 m

Szlak rowerowy "Żukowska Eska"

Charakterystyka szlaku

Szlak rowerowy "Żukowska Eska" mierzy ok. 54km. Szlak jest w całości oznakowany kolorem żółto czarnym. Dla wygody użytkowników szlak podzielony został na dwie części: północną i południową. Ty wybierasz, od której zacząć, czy przejechać cały szlak „na jeden raz”, czy podzielić go na krótsze odcinki. Wyprawę można oczywiście rozpocząć i zakończyć w dowolnym punkcie. Kierunek jazdy to też kwestia wyboru.

Ogólny przebieg trasy

Szlak zaczyna się w Chwaszczynie, a kończy w Borkowie, przemierzając gminę Żukowo zarówno przez obszary naturalne przyrodniczo, jak i tereny zurbanizowane. Oprócz niewątpliwych walorów przyrodniczych, bliskości łąk i lasów, a w nich takich ciekawostek, jak np. strugi wodne w Jarze Raduni (objętym programem ochronnym „Natura 2000”), szlak ma do zaoferowania miejsca ciekawe historycznie: Ponorbertański Zespół Klasztorny w Żukowie czy Muzeum Kaszubskie z wystawą haftu kaszubskiego. Uważny turysta z pewnością nie przeoczy smukłej sylwetki wiaduktu kolejowego w Żukowie, a strudzony odpocznie nad jednym z typowych dla Pojezierza Kaszubskiego jezior rynnowych (Osowskim, Wysockim lub Tuchomskim). W Widlinie warto zboczyć z trasy kilkaset metrów, by odwiedzić „Zaklęty Kamień” - z pozoru nieduży głaz narzutowy.

Nawierzchnia szlaku

"Żukowska Eska” to malownicza trasa rowerowa o średnim stopniu trudności. Biegnie po kaszubskich szutrach, polnych drogach, leśnych duktach, podmokłych polanach, czasem po utwardzonych ścieżkach. Na kilku odcinkach jest trasą zwodniczą i wymagającą. W paru miejscach, zwłaszcza zimą lub po ulewnych deszczach, może być czasowo nieprzejezdna.

Informacje dodatkowe

Z naszej strony pobierzesz plik gpx z całą trasą. Dla ułatwienia, wygenerowano również pliki gpx z trasą szlaku w obu kierunkach, podzielone na 2 części. Pliki oraz link do mapy znajdują się na stronie Gminy Żukowo 

Grupa na Facebooku - Żukowska Eska

Pobierz plik gpx

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application