Most w Rutkach
- Rutki
Most w Rutkach
Tajemniczy most w Rutkach zbudowano w 1886 w ramach linii kolejowej przebiegającej przez Pruszcz Gdański – Żukowo – Kartuzy – Lębork – Łebę. Ma bardzo ciekawą budowę niespotykaną na naszym terenie. Ma ok 30 m wysokości i ok 100m długości. Łączy dwa brzegi rzeki Raduni.
Historia mostu w Rutkach
Ok 20 lat po powstaniu mostu, 150 m dalej zbudowano zaporę i elektrownię wodną. Przyczyniło się to do powstania w tym miejscu dużego rozlewiska rzeki.
Most w Rutkach został wysadzony w powietrze pod koniec II wojny światowej, a kilka lat później odbudowany.
Z mostem w Rutkach związana jest ciekawa historia zatopienia przejeżdżającego pociągu pełnego amunicji, który został wysadzony wraz z mostem w 1945 roku. Do tej pory nie udało się ustalić czy i gdzie lokomotywa spoczywa na dnie rzeki. Historię próbowali rozwikłać harcerze z Żukowa. Więcej o ich niesamowitej akcji przeczytasz TUTAJ.
Dzisiejsza rola mostu w Rutkach
Wbrew pozorom Most w Rutkach jest nadal czynny! Zdarzają się na nim przejazdy pociągów. Jest idealnym miejscem dla wszystkich lubiących przepiękne krajobrazy, urokliwe spacery oraz ekscytującą wspinaczkę. Do wspinaczki służą tutaj dwa dwudziestoparometrowe filary podpierające most z wytyczonymi na nich trasami o różnych stopniach trudności. Most bywa także miejscem plenerów fotograficznych, np. zdjęciowych sesji ślubnych.
Most znajduje się na trasie niebieskiego szlaku pieszego, poprowadzonego przez Rezerwat Jar Rzeki Raduni. Z mostu rozpościera się przepiękny widok na całe rozlewisko oraz na okoliczną elektrownię wodną, jednak trzeba mieć na uwadze jego zły stan techniczny. Polecamy podziwianie okolicy z brzegu rzeki Raduni.