Dookoła Jeziora Przywidzkiego

dystans (km) wysokość m n.p.m.
  • 9.3 km
  • 30min
  • Czerwony
  • łatwy

Charakterystyka szlaku

Szlak rowerowy Dookoła Jeziora Przywidzkiego to krótka, ale bardzo atrakcyjna przyrodniczo trasa. Jak sama nazwa wskazuje biegnie wzdłuż brzegu Jeziora Przywidzkiego. Trasa jest oznakowana w terenie. Szlak bardzo ciekawy i bezpieczny, idealny do spokojnej jazdy. Ma charakter typowo rekreacyjny i idealnie nadaje się na wycieczkę rowerową dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Jest polecany dla rodzin z dziećmi.

Ogólny przebieg trasy 

(odległość w km od punktu początkowego: ok. 8 km)

Szlak rowerowy zatacza pętlę wokół Jeziora Przywidzkiego. Podążający jego trasą rowerzysta praktycznie nie traci tafli akwenu z oczu, jednak najpiękniejszymi widokami na jezioro będzie mógł nacieszyć się dopiero poza głównym sezonem letnim, gdy z drzew opadną liście. Trasa wiedzie cały czas wzdłuż brzegu, jednak nie oznacza to, że jest tu płasko. Spiętrzony i dość mocno pofałdowany teren wokół rynnowego jeziora powoduje, że prowadząca jego brzegiem droga gruntowa pokonuje liczne wzniesienia, zmuszając podróżującego do lekkiego wysiłku. Szybko jest on jednak rekompensowany pięknym krajobrazem. Z brzegu jeziora dostrzec można także niewielką wyspę, na której założony został rezerwat 200-letnich dębów i buków. Nieco dalej tuż za ostrym skrętem wyłoni się cypel, na którym mieści się grodzisko. Oba, tajemnicze a zarazem ciekawe miejsca związane są z wieloma lokalnymi legendami. Mówią one między innymi o zaczarowanej księżniczce Privisi, o skarbach zatopionych w wodach jeziora oraz podziemnych przejściach łączących wyspę ze stałym lądem. Możemy stwierdzić, że obszar ten nie bez powodu objęto Przywidzkim Obszarem Chronionego Krajobrazu.

Pokonując trasę wokół jeziora będziemy mieli niejedną okazję do odpoczynku. Przy drodze zaaranżowano miejsca postojowe dla rowerów, a także stoły i ławki, na których pozwolić sobie można na mały piknik. Na wschodnim krańcu jeziora mieści się także polana, na której zatrzymać się można na dłuższy odpoczynek. W miejscu tym rozpalić można także ognisko, bądź zrobić grilla.

W miejscu rozpoczęcia lub zakończenia wycieczki szlakiem dookoła Jeziora Przywidzkiego warto zatrzymać się także na miejskiej strzeżonej plaży. Nieopodal można wypożyczyć sprzęt pływający i zobaczyć jezioro z zupełnie innej perspektywy.

Struktura nawierzchni

W większości utwardzone drogi gruntowe, gdzieniegdzie płyty betonowe.

Parametry szlaku:

  • oznakowanie: kolor czerwony
  • początek szlaku: Przywidz, róg ulic Spacerowej i Jeziornej
  • koniec szlaku: Przywidz, róg ulic Spacerowej i Jeziornej
  • najwyższy punkt: 202 m
  • najniższy punkt: 184 m
  • przeznaczenie: dla rodzin z dziećmi.

 

 

 

 

Pobierz plik gpx

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application