Pętla Goręczyno - Ostrzyce

dystans (km) wysokość m n.p.m.

Charakterystyka szlaku

Trasa rowerowa „Pętla Goręczyno – Ostrzyce” to krótka ale bardzo atrakcyjna przyrodniczo trasa. Biegnie wzdłuż dwóch jezior (Ostrzyckie i Trzebno), a następnie przebiega przez spokojne miejscowości: Wieżyca oraz Rąty.

Ogólny przebieg trasy 

(odległość w km od punktu początkowego: 14,77 km)

Trasa ma kształt pętli, której początek i koniec znajduje się w Goręczynie przy Stadionie Sportowym, niedaleko Zespołu Szkół w Goręczynie. Ze względu na kilka znacznych wzniesień nie należy do najłatwiejszych, jednak widoki wynagradzają trud.Trasę można również rozpocząć w Ostrzycach wówczas mamy możliwość zostawienia samochodu na dużym parkingu w centrum miejscowości.

Rozpoczynając trasę w Goręczynie zjeżdżamy z dużego wzniesienia w kierunku zabytkowego kościoła pw. „Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych”, po czym kierujemy się w lewo i wyjeżdżamy z miejscowości asfaltową ścieżką rowerową, która prowadzi nas bezpośrednio do Ostrzyc. Ostrzyce przejeżdżamy drogą asfaltową poprowadzoną brzegiem jeziora Ostrzyckiego. Należy tam zachować ostrożność, gdyż w sezonie letnim ruch na drodze jest dość spory. Z drogi głównej zjeżdżamy dopiero nieopodal Stacji Kolejowej Wieżyca. Dalej trasa biegnie częściowo bardzo dobrą drogą szutrową przez spokojną i sielską miejscowość Rąty. Końcową część trasy stanowią drogi asfaltowe.

Większa część trasy to drogi o niewielkim natężeniu ruchu, jedynie malowniczy fragment z Ostrzyc do Wieżycy charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu w sezonie letnim.

Struktura nawierzchni (w % długości):

  • drogi gruntowe i szutrowe – 25%
  • drogi asfaltowe – 75%,

Trasa nie jest oznakowana w terenie. Szlak bardzo ciekawy, idealny do spokojnej jazdy, ma charakter typowo rekreacyjny i idealnie nadaje się na wycieczkę rowerową dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową, jest polecany dla rodzin z dziećmi.

Parametry szlaku:

  • oznakowanie: brak
  • początek szlaku: Goręczyno
  • koniec szlaku: Goręczyno
  • najwyższy punkt: 192 m
  • najniższy punkt: 146 m
  • odcinki o dużym nachyleniu: 2
  • przeznaczenie: dla rodzin z dziećmi.

 

Pobierz plik gpx

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application