Kaszubskie Jeziora
- 28.2 km
- 2h 15min
- Czarny
- średni
- 157 m
- 207 m
Charakterystyka szlaku
Trasa rowerowa "Kaszubskie Jeziora" stanowi jeden z najatrakcyjniejszych pod względem przyrodniczym szlaków rowerowych Szwajcarii Kaszubskiej, z pięknymi widokami na tereny leśne oraz okoliczne jeziora: Mausz, Sumińskie, Sumino, Czarne.
Ogólny przebieg trasy (odległość w km od punktu początkowego, narastająco): Sulęczyno – Kłodno (2,8 km) – Grabowo Parchowskie (5,5 km) – Sumin (11,5 km) – Ogonki (17,5 km) – Niesiołowice (20,5 km) - Sulęczyno (28,2 km).
Trasa ma kształt pętli, której początek i koniec znajduje się w Sulęczynie przy Urzędzie Gminy (parking dla samochodów). Trasa należy do szlaków średniej trudności, zarówno z uwagi na kilka (4) większych podjazdów oraz jej długość.
Trasę rozpoczynamy i kończymy na parkingu koło Urzędu Gminy Sulęczyno. W początkowym odcinku trasy kierujemy się na Zdunowice, następnie w kierunku Kłodna do Grabowa Parchowskiego. W Grabowie przejeżdżamy nieopodal nasadzenia lasu w kształcie Godła Polski, upamiętniającego wydarzenia zniszczonych lasów po nawałnicy jaka przeszła m.in. przez ten teren w 2017 roku. Dalej drogą asfaltową jedziemy w kierunku Lipusza, a następnie skręcając w lewo jedziemy wzdłuż Jeziora Sumino do miejscowości Ogonki. Jadąc dalej mijamy Niesiołowice i Węsiory, po czym wracamy do Sulęczyna. Przez Niesiołowice i Węsiory jedziemy oznakowanym turystycznym szlakiem zielonym który przebiega w sąsiedztwie zbiorowiska kurhanów „Kamienna Kręgi” w Węsiorach – które stanowi ważną atrakcję turystyczną regionu.
Szlak w większości biegnie po drogach szutrowych i gruntowych o dobrym stanie nawierzchni, na niewielkiej części napotykamy także płyty jumbo oraz krótki odcinek drogi asfaltowej o niskim natężeniu ruchu. Struktura nawierzchni szlaku przedstawia się następująco (w % długości):
- drogi gruntowe i szutrowe - 90%,
- drogi asfaltowe - 10%.
Trasa nie jest oznakowana w terenie. Szlak jest urozmaicony, o umiarkowanym stopniu trudności, niewielkimi wzniesieniami i zjazdami. Piękne widoki oraz różnorodność terenu stawiają tą trasą jako przykład połączenia aktywności fizycznej z obcowaniem z pięknem natury. Szlak ma charakter typowo rekreacyjny i nie wymaga ponadprzeciętnej kondycji fizycznej. Należy natomiast zwrócić uwagę, że zdecydowana większość szlaku przebiega przez drogi gruntowe.
Parametry szlaku:
- oznakowanie: brak
- początek szlaku: Sulęczyno
- koniec szlaku: Sulęczyno
- nachylenie średnie: 2,8%
- najwyższy punkt: 208 m
- najniższy punkt: 157 m
- odcinki o większym nachyleniu: 4
- przeznaczenie: rekreacyjne, w tym dla rodzin z dziećmi.