Rezerwat „Szczyt Wieżyca”
- Wieżyca
Rezerwat „Szczyt Wieżyca”
Rezerwat ten został utworzony w 1962 roku, ma powierzchnię 33,59 ha i jest rezerwatem krajobrazowym. Rezerwat obejmuje stoki i wierzchołek Wieżycy w paśmie moren czołowych Wzgórz Szymbarskich. Ochroną objęty jest dobrze zachowany fragment lasu bukowego na najwyższym wzniesieniu (328,6 m n.p.m.) na Niżu Środkowoeuropejskim. Na obszarze rezerwatu przeważają drzewostany w wieku 120-160 lat, bukowe i mieszane z dominacją buka.
Roslinność chroniona na terenie Rezerwatu „Szczyt Wieżyca”
Rezerwat charakteryzuje występowanie gatunków roślin spotykanych w zbiorowiskach żyznej i kwaśnej (ubogiej) buczyny niżowej. Stwierdzono tu 1 gatunek rośliny ściśle chronionej - gnieźnika leśnego oraz 3 gatunki chronione częściowo: konwalię majową, kruszynę pospolitą i przytulię wonną.
Wieża Widokowa im Jana Pawła II
Usytuowanie w rezerwacie przyrody ok. 35-metrowej wieży widokowej powoduje znaczne zagęszczenie ruchu turystycznego, zagrażające ochronie tego obszaru. Obecnie zamierza się przesunięcie niefortunnie przebiegającego przez rezerwat czarnego szlaku turystycznego PTTK na jego obrzeże, z pozostawieniem leśnej drogi przez wierzchołek wzgórza jako trasy dostępu rezerwatowego w tym chronionym miejscu.
Od parkingów przy lokalnych drogach prowadzących do wsi Wieżyca i Szymbark prowadzi czarny szlak turystyczny. Potrzeba 15 min, aby się tu znaleźć się u podnóża wieży. Na szczycie można pokonać dodatkowe 35 m i wejść na Kaszubską Wieżę Widokową im. Jana Pawła II. Jej ostatnia platforma znajduje się powyżej poziomu drzew. Ze szczytu dostrzeżemy lasy i rynnowe doliny pobłyskujące taflami kaszubskich jezior.
Wieżyca zimą
Zimą u podnóża wzniesienia, pomiędzy wsiami Wieżyca i Krzeszna działają wyciągi narciarskie. Amatorom białego szaleństwa sprzyja tutaj nie tylko obecność dogodnych stoków. Klimat lokalnie wykazuje wyraźnie ostrzejsze cechy, dzięki czemu śnieg dłużej się utrzymuje.
Rezerwat jest udostępniony zwiedzającym.