Gaj Świętopełka w Kartuzach
- 83-300 Kartuzy
Gaj Świętopełka w Kartuzach
Nad jeziorem Klasztornym Małym, w pobliżu dawnych zabudowań klasztornych Zakonu Kartuzów znajduje się Gaj Świętopełka. To jeden z najbardziej urokliwych zakątków Kartuz. Położony na skraju miasta, tuż obok słynnej kolegiaty. Jest to niewielki kompleks leśny służący rekreacji, a zarazem bardzo popularne miejsce spacerów. Brzegiem jeziora biegnie ścieżka spacerowa zwana Aleją Filozofów. Mniej więcej w połowie znajduje się Wyspa Łabędzia, na którą można przejść przez drewnianą kładkę.
Aleja filozofów
Częścią gaju jest Aleja Filozofów, biegnąca wzdłuż brzegu jeziora Klasztornego Małego. Powód nazwania tego miejsca „filozofów” mieści się w około XV wieku.. Otóż ta urokliwa ścieżka biegnąca tuż przy brzegu jeziora, była miejscem kontemplacji, modlitwy i rozmyślań, jakim oddawali się kartuscy mnisi. Dzisiaj jest to chętnie odwiedzane miejsce przez mieszkańców oraz turystów. Aleja Filozofów prowadzi do urokliwego miejsca zwanego Wyspą Łabędzią.
Modernizacja Gaju Świętopełka
Niedawno Aleja Filozofów została rozbudowana. Trakt pieszo-rowerowy został wydłużony i poprowadzony wokół całego Jeziora Klasztornego Małego. Zmodernizowano i zagospodarowano tereny przy Kolegiacie i wokół Jeziora Klasztornego Małego. W pobliżu Wyspy Łabędziej pojawiła się fontanna, siłownia na świeżym powietrzu, a dla najmłodszych powstał plac zabaw.
Lokalizacja Gaju Świętopełka
W wielu przewodnikach można napotkać informację, że teren znajduje się na uboczu. Tak było zapewne za czasów funkcjonowania zakonu, jednak wieloletni rozwój i rozbudowa miasta sprawiły, że obecnie teren znajduje się w samym centrum Kartuz. Spacer najlepiej rozpocząć od ulicy Klasztornej 1, przy której znajduje się Centrum Informacji Turystycznej oraz bezpłatny parking dla autokarów i samochodów osobowych. Do Gaju Świętopełka idzie się brukowaną ulicą, wzdłuż czerwonego muru, w kierunku Kolegiaty. Po prawej stronie mijamy klasztorne zabudowania gospodarcze, obecnie przerobione na mieszkania. Po lewej plebanię, kolegiatę, refektarz, erem. Ogólnie rzecz ujmując cały kompleks dawnego Zakonu Kartuzów. Za ostatnim budynkiem mieszkalnym kierujemy się w stronę jeziora. Ten niewielki kompleks leśny, który tam się znajduje to Gaj Świętopełka. Znak informuje nas, że znajdujemy się na drodze pieszo-rowerowej. To początek spaceru Aleją Filozofów.
Wyspa Łabędzia
Aleja Filozofów prowadzi do miejsca zwanego Wyspą Łabędzią. Wyspa połączona jest z brzegiem z drewnianym mostkiem, znajdują się tam ławki i wiata. Dla najmłodszych wzniesiono tam plac zabaw, a z nią powstały siłownia na świeżym powietrzu oraz miła dla oka fontanna. Roztacza się stąd wyjątkowo ładny widok na sylwetkę kolegiaty znajdującej się po drugiej stronie jeziora. Warto zaznaczyć, ze widok ten nie zmienił się od czasów dwudziestolecia międzywojennego.