Dwór Sikorskich i Wybickich w Sikorzynie
- Sikorzyno 39A, 83-316 Gołubie
- www.dwor-wybickich.com.pl
- 506 233 553
Dwór Sikorskich i Wybickich w Sikorzynie
Dwór Sikorskich i Wybickich to zabytkowy dwór szlachecki otoczony parkiem. Znajduje się w centrum małej wsi Sikorzyno położonej nieopodal wzniesienia Wieżyca, pomiędzy Szymbarkiem i Gołubiem – znanymi kaszubskimi wsiami letniskowymi.
Zabytkowy dworek tzw. „gniazdo rodowe” jest związany z rodzina Józefa Wybickiego, autora słów polskiego hymnu narodowego. Dworek ten stał się własnością Wybickich po rozstrzygnięciu sporu o posiadłości ziemskie z rodziną Sikorskich.
Charakterystyka Dworu
Fundamenty i piwnice budynku wzniesiono z kamienia na zaprawie wapienno – piaskowej. Ściany wybudowano z cegieł, natomiast ściany wewnętrzne to drewniana konstrukcja szkieletowa, wypełniona cegłą wypalaną, suszoną lub glinianą ,,pacą”.
Pomieszczenia w starszej części dworu zbudowano w układzie dwutraktowym. Pierwszy trakt - frontowy z dwiema izbami rozdzielonymi sienią. Drugi to ogrodowy, cztery izby oraz sień. Wnętrze jest nowsze – wieloizbowe. Pomieszczenia parteru przykryte zostały stropem belkowym. Okna i drzwi pochodzą z czasów rozbudowy tj. z końca XIX w. Wewnątrz dworu znajduje się sześć czynnych pieców kaflowych z przełomu XIX i XX w. oraz jeden piec z początku XX w.
Powierzchnia całkowita dworu wynosi 805 m2. Obecnie, po pieczołowitej odbudowie w dworku urządzono muzeum wnętrza. Znajdują się tu oryginalne piece kaflowe, meble i sprzęty z końca XIX i z początku XX wieku.
Do dworu przylega niewielki park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem m.in. aleją lipową zakończoną altaną, a przed głównym wejściem rośnie trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody. Ponadto atrakcją jest założony na obszarze około 0,4ha roślinny labirynt.
Historia Dworu
Pierwsze wzmianki o rycerskim rodzie Sikorskich pochodzą z połowy XIII wieku – nazwa wsi (Sikorzyno) wzięła się od ich nazwiska. Wybiccy natomiast, byli właścicielami dóbr sikorzyńskich w XVII i XVIII w. Później właściciele zmieniali się, aż w końcu zabrakło odpowiedzialnego gospodarza i w latach 90 – tych XX wieku dwór popadł w ruinę. Po roku 1945 znajdowała się tam szkoła podstawowa, a potem sklep spożywczy.
W 1998r. jego nowy właściciel Leszek Zakrzewski – (konserwator zabytków z Gdańska) rozpoczął odbudowę zrujnowanego wówczas dworu.
Od 2008r. dwór wraz z parkiem i roślinnym labiryntem udostępniany jest zwiedzającym.
Majówka z generałem Wybickim
Rokrocznie, począwszy od 2005 roku, w ostatnią sobotę maja na terenie Dworu Sikorskich i Wybickich odbywa się finał rajdu dla dzieci i młodzieży p.n. "Majówka z generałem Wybickim". Impreza ta łączy symbolicznie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie z Dworkiem Wybickich w Sikorzynie. Uczestnicy Rajdu wędrują pieszo lub przemieszczają się rowerami z dworku w Będominie (gdzie obecnie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego), do dworku Wybickich w Sikorzynie.
Dwór Sikorskich i Wybickich miejscem wypoczynku
Na obecny Dwór Sikorskich i Wybickich składają się również inne elementy, które w fantastyczny sposób pozwolą odwiedzającym na przeniesienie się do dawnych czasów.
Herbaciarnia
Jedną z największych atrakcji dworu jest Herbaciarnia. Dostępna jest ona dla turystów, którzy już zwiedzili muzeum, a chcieliby pozostać na dłuższą chwilę. Znajduje się w niej kilkadziesiąt rodzajów herbat, wyszukane rodzaje kawy, a do tego serwowana jest szarlotka na ciepło. Wszystko to można spożywać w urokliwie odrestaurowanym pomieszczeniu słuchając twórczości Fryderyka Chopina.
Przy dworze znajduje się również herbaciarnia zewnętrzna ocieniona pnącymi winoroślami, z której można korzystać w sezonie letnim.
Możliwość zakupienia dzieł sztuki
Wewnątrz dworu istnieje możliwość zakupienia kopi dzieł sztuki, którymi są głównie fragmenty ołtarzy, epitafiów, wystroju rzeźbiarskiego oraz innych obiektów zabytkowych, nad których konserwacją pracował obecny właściciel.
Spacer po roślinnym labiryncie
Na terenie przylegającym do parku, obecny właściciel założył roślinny labirynt, który klienci mogą odwiedzać w czasie zwiedzania obiektu. Przy Dworze jest także wirydarz, czyli prostokątny ogród z kwiatami i ziołami, który nawiązuje do dawnych tradycji parkowych.
Pokoje gościnne
Dwór przez cały rok dysponuje również miejscami noclegowymi. Każdy z nich wyposażony jest w łazienkę z prysznicem. Do dyspozycji gości jest również kuchnia i świetlica z odbiornikiem TV. Dla dzieci przygotowany jest plac rekreacyjny wraz z huśtawką znajdujący się w parku niedaleko dworu. Pobyt zwierząt domowych jest akceptowany (po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu).
Szukasz noclegów w Sikorzynie ?
Jeśli chcesz odwiedzić to miejsce polecamy poniższe obiekty noclegowe:
Gospodarstwo Agroturystyczne "U Miodowskich"
Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Ptasią Górą"