Wieża widokowa im. Jana Pawła II w Wieżycy

 

Wieża widokowa

Jedną z największych atrakcji Kaszub niewątpliwie jest wieża widokowa Wieżyca. Znajduje się ona niecałe dwa kilometry od Szymbarku. Jest to najwyższe wzniesienie w Polsce i Europie.
Legendy głoszą, że niegdyś było to miejsce kultu dawnych Słowian. Obecnie na jego szczycie znajdującym się 329 m.n.p.m mieści się wieża, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i okolicznych mieszkańców. Obecna wieża widokowa imienia Jana Pawła II została wzniesiona w 1997 roku oraz wyremontowana 2019r. i jest już piątą wieżą w tym miejscu. Aby dotrzeć  na szczyt 35-metrowej budowli musimy pokonać 182 stopnie.

Widok z wieży widokowej

Wieża widokowa stanowi prawdziwą atrakcję dla osób zwiedzających Kaszuby. Rozpościera się z niej malowniczy widok m.in. na Wzgórza Szymbarskie oraz jeziora „Kółka Raduńskiego”. Sam szczyt porośnięty jest 150 – letnim lasem bukowym. Do szczytu wiedzie wygodny, spacerowy szlak, który nie powinien sprawić trudności osobom w różnym wieku. To doskonałe miejsce na podziwianie pofałdowanej, kaszubskiej krainy. Wejście na wieżę widokową zimą uzależnione jest od warunków pogodowych. W tym czasie metalowa konstrukcja jest bardzo oblodzona, wówczas wieża jest niedostępna dla zwiedzających. Warto wtedy skorzystać z popularnych stoków i wyciągów narciarskich. U podnóża Wieżycy znajduje się duży, (płatny w sezonie) parking. Dotarcie do wieży widokowej z najbliższego parkingu zajmuje około 15-20 minut. Wiedzie ona skrajem rezerwatu przyrody, który chroni las bukowy.

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application