Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie

Historia powstania Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie

Sanktuarium Sianowskie położone jest w północnej części Szwajcarii Kaszubskiej i od wieków słynie jako miejsce kultu Najświętszej Bogurodzicy.

O powstaniu sanktuarium opowiada piękna legenda. W noc świętojańską dwoje zakochanych wybrało się na poszukiwanie kwiatu paproci. W oddali dojrzeli, słabą złotą poświatę bijącą z zarośli. Zaintrygowani podeszli bliżej i zamiast kwiatu paproci odnaleźli figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zdecydowali się przekazać ją do pobliskiego kościoła w Mirachowie, gdyż Sianowo nie miało wówczas swej świątyni. Następnego wieczoru młodzi spotkali się w tym samym miejscu i ze zdziwieniem ujrzeli, że figurka wróciła tam, gdzie ją znaleźli. Odwieźli ją jeszcze raz do Mirachowa. Gdy następnego dnia znów pojawiła się w Sianowie, mieszkańcy wsi uznali to za znak, że Maryja szczególnie upodobała sobie to miejsce.

W 1393 r. wybudowali tu kaplicę, a potem kościół. Kult Matki Bożej z Sianowa rozszerzał się, a wielu pielgrzymów doznawało tu uzdrowień. Mimo wojen i zaraz, które nękały okolicę w XVII w. i na początku XVIII w., kościół przetrwał. Tragiczny w skutkach okazał się dopiero pożar z 1811 r. kiedy to świątynia spłonęła, a ocalałą figurę Matki Bożej przeniesiono do kościoła w Strzepczu. Po pięciu latach wzniesiono nowy kościół.

Budowa Sanktuarium w Sianowie

Sianowska świątynia została zbudowana na planie prostokąta. Pierwotnie drewniana konstrukcja była wypełniona suszonymi glinianymi bloczkami, potem zastąpiły je cegły. Wieża wieńcząca zachodnią ścianę objęta jest połaciami dachu. W jednoprzestrzennym wnętrzu wyodrębniono prezbiterium, poprzez wydzielenie pomieszczeń po bokach. Z poprzedniego kościoła zachowały się trzy barokowe ołtarze. Cudowna figura Madonny znajduje się w ołtarzu głównym za przesuwanym obrazem Maryi Niepokalanej. W kościele, na ścianie północnej nawy, przechowywana jest jeszcze jedna rzeźba Matki Bożej: z ok. 1500r.

Otoczenie wokół Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub

Obok Kościoła znajduje się wolnostojąca, drewniana dzwonnica z trzema dzwonami. Na wschód od świątyni znajduje się nawiązująca do niej architektonicznie kaplica oraz plac pielgrzymkowy. Otaczają go kapliczki drogi krzyżowej, mające postać płaskorzeźb wykonanych przez twórców ludowych z Pomorza wg projektu Edmunda Zielińskiego.

Wygląd figury Matki Bożej Królowej Kaszub

Matka Najświętsza siedzi na krześle z Dzieciątkiem Jezus na lewem ręku, zaś w drugiej ręce trzyma berło. Pan Jezus prawą rękę ma uniesioną i ułożoną w sposób dawania błogosławieństwa. W lewej tak jak Maryja ma berło. Na Ich głowach widnieją wyzłacane korony.
Figura ma ok 50cm wysokości i wykonana jest w całości z drewna lipowego.

 

 

Aplikacja

Zwiedzaj Szwajcarię Kaszubską z naszą aplikacją! Dostępna na Google Play i App Store.

application